
 |
Znáte fotbalová pravidla ? - část II.
Pravidlo V.Pojednává o povinnostech a pravomocích rozhodčích. Pro řízení utkání je stanoven rozhodčí který je v utkání , které řídí vybaven neomezenou pravomocí v uplatňování pravidel.
Rozhodnutí rozhodčího o skutečnostech souvisejících s hrou jsou konečná.
Rozhodčí smí změnit své rozhodnutí, uvědomí-li si, že je nesprávné, a to buď na základě vlastního uvážení nebo na základě sdělení asistenta rozhodčího, ale dokud hra nebyla znovu zahájena !!!
Rozhodčí, asistent, ani čtvrtý rozhodčí nesmí být činěn odpovědným například za zranění hráčů, funkcionářů, diváků či jiných osob, za škody na majetku jakéhokoli druhu, , za jiné újmy jakýchkoliv jednotlivců,kubů, společností apod.
Kvalifikovaní rozhodčí a asistenti se prokazují platným Osvědčením o udělení licence rozhodčího ČMFS.
Funkci oddílového rozhodčího, nebo oddílového pomezního rozhodčího nesmí zastávat osoba , která má zastavenou závodní činnost nebo má zákaz výkonu jakékoliv funkce nebo je v disciplinárním řízení.
Všechny údaje , které v Zápisu o utkání potvrzuje svým podpisem kapitán družstva, podepisuje v utkáních mládeže společně s kapitánem i vedoucí příslušného družstva. Toto ustanovení platí i pro utkání dospělých pro případ, že kapitánem družstva je hráč mladší 18ti let.
Pravomoc rozhodčího uplatňovat pravidla spočívá zejména v jeho oprávnění kdykoliv přerušit hru pro přestupky hráčů, nařizovat herní a udělovat osobní tresty, a odpovídajícím způsobem hru znovu navazovat.
Pravomoc rozhodčího uplatňovat pravidla začíná vstupem rozhodčího na hrací plochu k zahájení hry a trvá až do ukončení utkání, a to včetně poločasové přestávky. Proto má rozhodčí právo hráče a náhradníky v průběhu přestávky provinivší se v tomto období napomenout, nebo vyloučit. Provede to tak, že v přítomnosti kapitána ukáže provinivšímu se hráči ČZK, nebo ČK a dále prostřednictvím hlavního pořadatele o tomto uvědomí cestou hlasatele i diváky na stadionu.
Všeobecná pravomoc rozhodčího přijímat opatření k provinění příslušníků družstev začíná podpisem Zápisu o utkání kapitánem družstev před utkáním a končí opět podpisem kapitána družstva za Zápisu o utkání po jeho skončení.
Za bezpečnost rozhodčího, asistentů rozhodčího a čtvrtého rozhodčího odpovídají kromě pořadatele utkání i hráči obou družstev. V případě potřeby jsou proto jim povinni poskytnout ochranu.
Pokud je na rozhodčím, asistentech, čtvrtém rozhodčím, nebo na oddílovém pomezním rozhodčím spácháno násilí jakýkoliv osobou(inzultace), je rozhodčí povinen utkání ukončit.
Mezi povinnosti rozhodčího jsou také uvedeny čtyři případy kdy musí utkání předčasně ukončit: a) jestliže počet hráčů jednoho z družstev klesne pod sedm, b) při inzultaci rozhodčího, jeho asistenta nebo čtvrtého rozhodčího, c) při úmrtí hráče, asistenta rozhodčího nebo čtvrtého rozhodčího a d) na úřední zákrok orgánu Policie ČR.
Inzultace rozhodčího se rozumí některý z níže uvedených násilných činů, jichž se vůči rozhodčímu, jeho asistentům nebo čtvrtému rozhodčímu dopustí jakákoliv osoba . Jedná se o tyto násilné činy: a) udeření, b) kopnutí,, c) násilné cloumání, d) násilné vrážení, e)úmyslné vyražení píšťalky z úst, f)úmyslné prudké udeření míčem, nebo jiným předmětem a g) úmyslné podražení. Pouhý pokus o udeření míčem nebo jiným předmětem nebo plivnutí na rozhodčího se za inzultaci nepovažuje. Pokud se těchto přestupků dopustí příslušník družstva, považuje se za projev hrubého nesportovního chování.
Rozhodčí má právo utkání nezahájit nebo ho předčasně ukončit : pro tmu, pro špatné povětrnostní podmínky, pro nezpůsobilý stav hrací plochy pro neuposlechnutí rozhodčího hráčem, pro vniknutí obecenstva do prostoru hřiště, pro takový způsob hry, který vylučuje možnost pokračovat ve hře podle pravidel, pro nezájem některého družstva na regulérnosti utkání pro hrubě nesportovní projevy obecenstva při poruše na osvětlovacím zařízení nebo dodávce elektrické energie v utkáních hraných při umělém osvětlení není v našich soutěžích aktuální).
Obě soupeřící družstva po skončení utkání často zapomínají na to, že PF V. v čl.23 a 24 má probíhat tento závěr a odchod ze hřiště podle předem stanoveného scénáře. Po ukončení utkání se rozhodčí se svými asistenty postaví ke středové čáře poblíž středového kruhu a hráči obou družstev se seřadí proti sobě. Kapitáni poděkují rozhodčím podáním ruky za řízení utkání a obě družstva se na pokyn rozhodčího pozdraví a navzájem si podají ruce. To je všeobecně známá věc, i když se často ani v okresních soutěžích neplní. Druhou zásadou kterou často družstva nerespektují je to, že jako první odcházení z hrací plochy nejdříve hosté, jejich kapitán odchází jako poslední, pak následuje rozhodčí se svými asistenty a čtvrtým rozhodčím a nakonec že odcházejí domácí v čele s kapitánem. Není to bezúčelné. Předchází se zbytečným strkanicím mezi soupeři, navíc kapitán hostů má přehled o všech svých hráčích kteří odcházejí před ním a společně s kapitánem domácích jdou v těsné v blízkosti rozhodčích a mohou tak naplňovat jednu ze svých povinností, že za bezpečnost rozhodčích jsou spoluzodpovědnosti hráči obou družstev!
|
|
| |