SKLO | MĚSTSKÝ ÚŘAD KLATOVY

SKLO

Hlavní menu

Doporučujeme

Krajský úřad Plzeňského kraje
Krajský úřad Plzeňského kraje
Informační server ŠumavaNet.CZ - regionální informace
ŠumavaNet.CZ - informace o regionu
Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska
Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska
Pošumavská odpadová, s.r.o.
Pošumavská odpadová, s.r.o.

Sklo

Se sklem se setkáváme v každodenním životě velmi často. Je všudy přítomné a dá se říci, že si jej jaksi více "vážíme" než například papíru. Zavařovací sklenice si hospodyňky pečlivě schovávají na další použití, různé skleničky slouží k uložení koření, či bylinek. Ale to hovoříme především o použitých skleněných obalech. Sklo nám slouží nejen jako užitkové, ale také pro krásu a potěšení. Sklo je průzračná nebo průhledná beztvará látka, která vzniká vychladnutím křemičitanové nebo jiné taveniny. Lze jej rozdělit podle způsobu využití jako technické sklo (sem patří např. tabulové sklo, obalové, chemické, optické), nebo podle způsobu jeho výroby jako sklo foukané, lisované, lité a další. Na rozdíl od keramických výrobků, které se připravují za studena z pevných surovin a zpevňují se vypalováním, skleněné předměty se vyrábějí ochlazením taveniny (skloviny). Sklovinu tavíme ze směsi práškovitých surovin, která se nazývá sklářský kmen. Sklářské suroviny rozdělujeme na hlavní a pomocné. Mezi hlavní sklářské suroviny patří například písek, kyselina boritá, případně borax, soda, síran sodný, vápenec. Z uvedeného je zřejmé, že podstatnou součástí výroby skla jsou opět přírodní suroviny. Opět zde vyvstane otázka ochrany přírodních zdrojů a přírody vůbec. Z recyklovaných střepů skla se vyrábí především sklo technické.

 

Jak třídíme sklo ?

Sklo odkládáme do zelených nádob nebo bílých nádob, jejichž obsah může být 1,5 nebo 2,5 m3. Zelené nádoby slouží k odkládání barevného skla. Do bílých pak odkládáme sklo čiré.

Patří sem skleněné nevratné lahve, nepotřebné zavařovací sklenice, různé skleněné nádoby např. vázy, skleničky, okenní sklo, lahvičky od parfémů či kosmetiky (bez kovových uzávěrů).

Zcela určitě do nádob na sklo nedáváme keramiku, porcelán, nádoby z pálené hlíny, sklo s drátěnou výztuží, vrstvené sklo, netříštivé sklo, zátky, žárovkové sklo, zářivky atd.

Prohlášení o přístupnosti | Obsah stránek spravuje: Městský úřad Klatovy, redakčním systémem DynaWeb. Webdesign & hosting : ŠumavaNet.CZ