Gymnázium Jaroslava Vrchlického Klatovy : NAŠI FOTBALISTÉ DRUZÍ V KVALIFIKACI O NÁRODNÍ FINÁLE

Výborné výsledky
Přední místa v celostátních hodnoceních středních škol, výborné výsledky studentů u státní maturity
Progresivní škola
Intenzivní zavádění tabletů a moderních technologií do výuky, výuka informatiky a volitelně i programování
Výuka cizích jazyků
Pestrost nabídky, mezinárodní jazykové zkoušky, zahraniční exkurze
Univerzálnost
Příprava na všechny typy vysokých škol, profilace studentů pomocí široké palety volitelných předmětů
Všestrannost
Bohaté kulturní a sportovní aktivity studentů, aktivní školní klub
Sport a tělesná výchova
Třída pro aktivní sportovce, kvalitní vnitřní a vnější sportoviště
Proč jít studovat na gymnázium

Instagram

Gympl vážně i nevážně…
Klatovy Šumava

Naši fotbalisté druzí v kvalifikaci o národní finále

Cesta našich fotbalistů o kvalifikaci na republikové finále v Poháru Jozefa Masopusta započala již na podzim v krajském kole, kdy hoši zvítězili na hřišti v Lubech.

V konkurenci čtyř týmů sehráli naši žáci finálový zápas s nepříjemným a nelehkým soupeřem ze SOU Sušice. Utkání rozhodli hoši ve svůj prospěch nejen herními schopnostmi, ale také udržením chladné mysli a dodržováním pravidel fotbalu a fair-play, a to i v poměrně vypjaté době před koncem zápasu, kdy soupeř věděl, že již nemá co ztratit.

 

Jarní část soutěže pokračovala začátkem května krajským finále v Plzni, kterého se zúčastnilo celkem šest týmů. Před odjezdem na soutěž vypadalo vše dobře a soupiska našeho mužstva obsahovala čtrnáct jmen z šestnácti možných. Hráčů na střídání jsme tedy neměli příliš, ale i to stačilo. Situace se v tomto směru poněkud změnila v předvečer soutěže, kdy již bylo jasné, že se z celkem pochopitelných důvodů dva studenti maturitního ročníku tohoto klání nezúčastní.

K soutěži tedy naše družstvo nastoupilo v pěkném počtu dvanácti hráčů ve složení Michal Marek, Jakub Skýpala, Tomáš Bureš, Martin Toul, Jakub Pavlík, Tomáš Partyngl, Zdeněk Krejčiřík, Petr Berka, Tomáš Votava, Vojtěch Petrželka a studenti maturitního ročníku Marek Irlbek a kapitán družstva Jakub Bošek.

Hned v prvním zápase jsme se setkali s nelehkým , a jak se později ukázalo, také finálovým soupeřem ze SPDŠ Plzeň. Naše družstvo v tomto vyrovnaném zápase nakonec těsně podlehlo soupeři 1:0. Okřídlené přísloví o prvním vyhrání se v tomto případě nakonec ukázalo jako pravdivé, i když v daný okamžik na to asi nikdo nepomyslel. Po krátké přestávce pro nás soutěž pokračovala dalším utkáním se SOU Domažlice. Hoši zápas rozhodli ve svůj prospěch a po hodině velmi aktivního fotbal, za pěkného slunečného počasí na umělém trávníku, odcházeli k odpočinku do šaten. Vítězství sice potěšilo, ale obnovené zranění Jakuba Pavlíka v průběhu zápasu jasně napovídalo, že na střídání již příliš hráčů nemáme.

Semifinálový zápas na sebe nenechal příliš dlouho čekat. Slunce hřálo, na nebi ani mráček a vítěz druhé skupiny z pořadatelské školy SŠINFIS Plzeň vypadal na domácím hřišti poměrně jistě. Náš tým však opět předvedl velice pěkný výkon a jasným vítězstvím bez obdržené branky rozptýlil soupeřovy naděje na postup do finále.

Ke konečnému zápasu turnaje nastupovaly již oba týmy se třemi zápasy v nohou. Počasí se ani náznakem nepokazilo, umělý trávník radostně žhnul a náš soupeř z úvodního zápasu turnaje ze SPDŠ Plzeň měl navíc dostatek hráčů pro střídání. V průběhu zápasu se ovšem začalo ukazovat, že této možnosti není schopen využít. Také únava a větší množství chyb se u soupeře projevovaly více než u nás. Celý zápas rozhodl ke konci prvního poločasu Zdeněk Krejčiřík, který po přihrávce obdržené ze střední zálohy a vstřelením jediné branky utkání, poslal náš tým do vedení, a tím také na kvalifikaci o účast na republikovém finále. V daný okamžik však nebylo nic jisté. Bezprostředně po vstřelení branky přistoupil k nic netušícímu Zdeňkovi asi dvakrát větší hráč z protějšího týmu a se slovy: „No co si to dovoluješ??!“ se k němu poměrně neohroženě blížil a vůbec nevypadal přátelsky. Rozhodčí a ostatní hráči však velmi pohotově celou situaci uklidnili a po přestávce jsme pokračovali ve hře. Nutno ovšem přiznat, že až do závěrečného hvizdu rozhodčích jsme si nemohli být pro kvalitu soupeře výhrou jisti.

Konečné vítězství našeho týmu na turnaji tedy jen potvrdilo, že výkon celého družstva byl skutečně pěkný, kvalitní a postup na kvalifikaci zasloužený!

V úterý 22. května 2018 pokračovala soutěž kvalifikací o republikové finále, které se konalo v Poděbradech. Naše družstvo tvořili Michal Marek, Jakub Skýpala, Pavel Adamec, Josef Zíka, Tomáš Bureš, Martin Toul, Jakub Pavlík, Tomáš Partyngl, Petr Berka, Michal Jiřík, Vojtěch Petrželka, Zdeněk Krejčiřík, Tomáš Votava, Jan Holý a Jakub Bošek. Naše cesta začala v 6.00 u školy a když jsme po třech hodinách cesty a půlhodinovém zpoždění vystoupili ve 190 kilometrů vzdálených Poděbradech, byli jsme skutečně rádi. Poděbrady nás přivítaly příjemným centrem města, lázeňskou atmosférou, slunečným dnem bez mraku a hřištěm s umělým povrchem. Chvilku po našem příjezdu přivítalo toto město také naše soupeře z Českých Budějovic, zatímco soupeř z Příbrami se již připravoval na hřišti.

Losem bylo určeno, že náš tým bude hrát první a třetí zápas, což nebylo vůbec špatné, a po krátkém rozehrání byli naši hráči nastoupeni na hřišti k zahájení utkání. Soupeř z Příbrami, v jehož základní sestavě byli i dva hráči dorostenecké reprezentace ČR, nám skutečně nedal nic zadarmo. Podobně tomu však bylo i z naší strany a v prvních minutách zápasu jsme měli díky střele Tomáše Votavy možnost otevřít skóre zápasu. Úspěšní jsme bohužel nebyli, ale s podobným problémem se potýkal i soupeř, který několikrát prověřil opravdu fantasticky chytajícího brankáře Martina Toula. První poločas skončil tedy nerozhodně bez vstřelené branky. Druhý poločas však přinesl nechtěné změny, kdy hráči Příbrami vytvořili před naší bránou nepřehlednou situaci, ze které dokázali vstřelit jediný gól utkání. Na tuto šanci nemohl zareagovat ani náš brankář, jehož celkový vynikající výkon v zápase byl upřímně oceněn i z řad dosti sebejistého soupeře. Po této události došlo navíc i ke zranění našeho útočníka Jakuba Skýpala. Do konce utkání se našemu týmu již nepovedlo vyrovnat, a tak první utkání skončilo za stavu 1:0 pro soupeře.

Výsledek druhého utkání turnaje pro nás ještě znamenal možnost hrát o postup. V prvním poločase dokonce Příbram s Budějovicemi prohrávala. Druhý poločas však znamenal obrat v zápase, jasné vítězství Příbrami, a tedy také její postup z kvalifikace.

Následující zápas mezi námi a Českými Budějovicemi měl tedy již spíše formální nádech. V průběhu prvního poločasu jsme dokonce prohrávali se soupeřem 0:3. Pak se ale vše změnilo. Zřejmě výrazným brankovým rozdílem se uklidněný soupeř přestal soustředit na hru, naši chlapci ztrátu dohnali a do konce zápasu ještě vybojovali dvoubrankový náskok. Výsledné skóre zápasu 5:3 pro nás tedy znamenalo celkově druhé místo na turnaji a pořadatel musel přepisovat již vyplněné diplomy.

 

Úspěch to byl jistě zasloužený a poctivě odpracovaný! Chlapci během každého zápasu v celé soutěži předváděli soustředěný a vyrovnaný výkon, který by mohl nezaujatý pozorovatel ohodnotit jako pěknou a kvalitní hru s minimem chyb. Za povšimnutí stojí jistě také přístup kapitána týmu Jakuba Boška, který se jako jediný ze studentů maturitního ročníku zúčastnil kvalifikace v Poděbradech, a to pouhé dva dny před maturitou, kterou poté úspěšně složil. Takže gratulujeme dvojnásob!

Blahopřejeme celému týmu k tak pěknému výkonu a budeme se těšit, že se našim hráčům podaří navázat na dosažené úspěchy a snad je i překonat!

                                                                                                                                                                                                    Připravil Petr Mecner 

Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ