Co je nového kolem Královského Hvozdu?
Jak vypadá současný stav zpracování strategie přeshraniční spolupráce mikroregionu Úhlava?


    Co už proběhlo?
Bylo toho mnoho. Podobné akce probíhaly na české straně v mikroregionu Úhlava i na bavorské straně v členských obcích sdružení. Nejdůležitější byla dvě kola jednání pracovních skupin složených z místních lidí. Nejdříve se diskutovalo o cílech a obecných možnostech pro přeshraniční spolupráci a potom jsme se společně snažili vymyslet možné projekty, které by bylo možné realizovat bez ohledu na hranice států. Pracovní skupiny se týkaly se tří oblastí: Dále proběhla řada individuálních jednání, se starosty jednotlivých obcí, s bavorskými kolegy zpracovávajícími strategii na německé straně nebo s ředitelem CHKO Šumava. Dne 16. října proběhlo v Chamu úvodní přeshraniční jednání starostů nad prvními výsledky zpracování strategie. Byly schváleny oblasti spolupráce a jednotlivé cíle. Proběhly i první diskuse o jednotlivých aktivitách. Bylo rozhodnuto, že mikroregion by se měl soustředit na ochranu přírody, šetrný rozvoj krásné šumavské krajiny a snažit se přírodní i historické devizy komerčně využít prostřednctvím šetrné turistiky.

  Co se právě připravuje?
Na základě vašich podnětů, výsledků z jednání pracovních skupin v Nýrsku a jednání bavorských a českých starostů zpracovatelé strategie připravují záměry projektů. Snaží se je sdružovat do větších celků, které na sebe navazují, protože s využíváním evropských fondů je spojena taková administrativa, že se často nevyplatí žádat o malé prostředky.

   Co se chystá?
Nejbližším krokem bude další jednání pracovních skupin v Nýrsku. Budou zde prezentovány výsledky z přeshraničního jednání a připravované projekty. Lidem, kteří se jich zúčastní, se budou moci v příštím roce zapojit do realizace. Jednání proběhnou ve čtvrtek 22. listopadu na Obecním úřadě v Nýrsku od 16.30 - 17.30. 7. prosince proběhne druhé setkání přeshraniční skupiny starostů českých i bavorských obcí, které bude rozhodovat o projektech k realizaci. Budeme diskutovat o tom, co je nejdůležitější a co by se proto mělo realizovat v první vlně (2002 - 2004). Musíme poctivě vážit priority. Bohužel nejsou prostředky na všechny záměry. Přeshraniční strategie bude hotová do konce letošního roku a v lednu 2002 bude uspořádáno její slavnostní schválení a tisková konference.

   Co můžete udělat Vy?


Naše adresa:
CpKP západní Čechy
Americká 29
301 38 Plzeň
e-mail: petr.pelcl@cpkp.cz
tel/fax: 019 - 7329558


Výsledky z ankety ze zářijového čísla Na otázku, proč byl vlastně dotazník v novinách uveřejněn, je velmi jednoduchá odpověď. Zpracovatelé strategie potřebují vaše podněty, aby se dozvěděli, co je pro mikroregion Úhlava nejdůležitější, kde je nejvíce potřebná akce. Zároveň jsou zapotřebí konkrétní nápady, co by se mělo dělat, aby se mikroregion harmonicky rozvíjel. Výsledky ankety byly důležitým podkladem pro zpracování strategie a budou prezentovány i na přeshraničním jednání.

   Slabé stránky - na co jste si stěžovali
Výsledky lze rozdělit tří skupin, které dostaly téměř stejnou podporu. První se týkala nedostatečného kulturního vyžití, ať už obecně nebo jako požadavek např. po rockových koncertech nebo kině. K této skupině lze přiřadit také nedostatečné sportovní vyžití, opět obecně nebo jako neexistence plaveckého bazénu. Druhá skupina se týkala infrastruktury, zejména stavu silnic a chodníků, zmiňována byla i kanalizace (všemi respondenty žijícími mimo Nýrsko!). Poslední skupina byla na ekonomická témata, zejména ohledně malého počtu pracovních příležitostí nebo celkově nezaměstnanosti. Přestože je v Nýrsku a okolí nezaměstnanosti oproti ostatním regionům ČR v podstatě velmi nízká. V některých dotaznících zazněla kritika i na nedokonalou veřejnou správu, zejména městskou polici v Nýrsku a také neprůhledná výběrová řízení. Slabé stránky obce nebo mikroregionu byly příznačné velkou roztříštěností. Každému prostě vadí na životě kolem řeky Úhlavy něco jiného. Naopak v ostatních oddílech se respondenti až vzácně shodovali.

   Silné stránky - co jste oceňovali
Nejvíce si obyvatelé mikroregionu Úhlava váží krásné přírody. Ať už bylo uvedena jako silná stránka "Šumava" nebo obecněji "příroda, životní prostředí". Obyvatelé mikroregionu jsou si vědomi, že čisté životní prostředí je jejich nejvyšší devizou a to se potom promítlo i do oblastí, které by bylo třeba řešit nejdříve, kde životní prostředí dostalo velmi vysoké místo. Dále byla zmiňována jako silná stránka výhodná poloha nebo velmi slibně se rozvíjející turistika a cykloturistika.
Co byste udělali pro svoji obec prospěšného s 10 miliony korun? Nejvíce lidí by to věnovalo na rekonstrukci Kulturního domu v Nýrsku, což bylo často spojeno s vybudováním malého kina nebo kinokavárny. Jako další nápady se často objevovala obnova hradu Pajrek a obligátní oprava silnic. Několikrát byla zmíněna i oprava fotbalového stadionu nebo výstavba plaveckého bazénu.

   Které oblasti byly nejdůležitější?
Nejvíce bodů získala zaměstnanost spolu se zdravotní péčí. V těsném závěsu následovala ochrana přírody, trochu později v žebříčku nastoupila kultura, doprava, péče o památky a sportovní vyžití.

   Projekty
Absolutně nevíce hlasů získala "Celková rekonstrukce Kulturního domu v Nýrsku". Tu mělo zakroužkovanou téměř 60 % dotazníků. Na druhém místě dostaly stejnou podporu tři projekty: "Centrální horská služba nebo jejich větší přeshraniční spolupráce", "Areál zdravého bydlení v prostorách bývalých kasáren" a "Regionální muzeum v Nýrsku" (cca 35% dotázaných). Hned za nimi se umístila "Obnova hradu Pajrek" (cca 30 % dotazníků).

Byly zmiňovány i další projekty např. penzion pro důchodce v Nýrsku, rekonstrukce koupaliště nebo rekonstrukce sjezdovky. Určitou podporu získala i zpracovatelská síť pro místní zemědělce, což je vzhledem k odtažitosti takového projektu určitě zajímavé.

Zúčastněte se i dalších akcí při zpracování strategie přeshraniční spolupráce.

Petr Pelcl




zpět