Máte doma schované německé marky? Utraťte je. Nebo vyměňte…

     Mnozí z nás mají určitě doma kromě českých bankovek a mincí také některé cizí měny. Ve většině případů se bude jednat o německé marky. A víte, že každým dnem se pomalu blíží konec jejich platnosti?
     Ano, je tomu skutečně tak. V úterý 1. ledna 2002 přijdou ve členských státech Evropské měnové unie do oběhu zcela nové bankovky a mince. Ponesou název EURO. S výrazem euro se již lze setkat od začátku roku 1999, kdy bylo zavedeno. Zatím se však používá výhradně při tzv. bezhotovostním platebním styku. V mnohých evropských zemích se již lze v obchodech setkat s dvojími cenami, stále však platí národní měny. Společně s prvními minutami nového roku ale jejich platnost skončí. Ve dvanácti evropských zemích (mj. Německo, Rakousko, Francie či Itálie) začne stahování národních platidel a do oběhu se dostane kolem čtrnácti miliard euro bankovek a padesát miliard euro mincí.
     Společná měna 12 zemí Evropské unie je v desítkové soustavě. Jedno euro se rovná sto centům. Objeví se celkem osm mincí. Šest jich bude v hodnotách 1, 2, 5, 10, 20 a 50 centů, zbylé dvě v hodnotě 1 a 2 eura. Lícová strana mince je společná. Druhou stranu mohla každá evropská země ztvárnit podle svých představ. Samozřejmě, že všechny minci budou platit ve všech zemích, kde je euro zaváděno. Například Francouz si tak bude moci v Berlíně koupit párek v rohlíku a zaplatit přitom euro mincí, na které je zobrazen španělský král. Euro bankovek je celkem sedm v různých barvách a v hodnotě 500, 200, 100, 50, 20, 10 a 5 eur. Výtvarné symboly na bankovkách ztvárňují architektonické dědictví Evropy. Všechny bankovky jsou chráněny před paděláním nejmodernějšími bezpečnostními prvky (speciální papír, bezpečnostní vlákno, speciální fólie aj.). Euro je vystaveno obrovskému nebezpečí také zejména proto, že ho i dosud nikdo nezná. Proto je velmi nutné seznámit se konkrétně s ochrannými prvky bankovek. V současné době platí jednoduché pravidlo: falešné jsou všechny euro bankovky, které by se Vám nyní dostaly do ruky. Pro běžného občana je totiž naprosto vyloučené setkat se s eurem před Novým rokem. Podle podkladů klatovské pobočky ČSOB, zahájí banka výměnu na svých pobočkách ve středu 2. ledna 2002. První etapa bude probíhat do února a týká se pochopitelně pouze výměny bankovek. Bližší informace o harmonogramech či limitech výměny Vám podá konkrétní banka.
     Obchody, hotely či restaurace za hranicemi přestanou národní měny přijímat někdy na přelomu února a března 2002. Po tomto datu však stále zůstane ještě možnost výměny za euro v bankách. Je však nutno počítat s vyššími poplatky či zvláštními podmínkami.
     Co se týče bankovních (devizových) účtů, tedy účtů vedených v některé ze 12 měn, ty budou k 1. lednu 2002 automaticky konvertovány do eura. Stejně tak některé bankovní domy doporučují jako nejjednodušší výměnu vyšší hotovosti, založit nyní účet v euru. V tomto případě bude výměna cizí měny uskutečněna na bázi pevných přepočítacích koeficientů, které lze získat na pobočkách
.      Možná se Vám zdá celý proces složitý, ale opak je pravdou. S postupným zaváděním nové měny ocení výhody společné evropské měny každý, kdo často cestuje a navštíví několik zemí současně. Na závěr jeden praktický příklad: Rozhodnete se procestovat všech 15 členských zemí Evropské unie s peněženkou, ve které máte sto tisíc rakouských šilinků. Pokud byste v každé zemi navštívili směnárnu a koupili si za šilinky místní měnu, měli byste na konci své cesty - aniž byste utratili jediný šilink - pouze 68 000 šilinků. Tedy 32 000 šilinků vydáte za směnárenské poplatky a kurzové rozdíly. Kdyby již dnes existovala měnová unie, přivezli byste si po návratu z výletu po Evropě celou částku, tedy 100 000 šilinků.




zpět