ŠACHY SLAVÍ DALŠÍ ÚSPĚCH
Žáci 4. ročníku naší školy oboru Elektrotechnika se zúčastnili další soutěže se svým projektem „Roboticky ovládaná šachová partie“. Tentokrát se jednalo o Elektrotechnickou olympiádu, kterou již čtvrtým rokem pořádá Katedra telekomunikační techniky FEL ČVUT v Praze.
Soutěž se skládala ze dvou etap. V té první bylo úkolem odpovědět na otázky vědomostního testu. Test absolvovalo 399 účastníků. Dalším krokem v soutěži bylo vypracování prezentace (projektu) na libovolné téma z oblasti technických oborů. Odborná komise podle výsledku testů a úrovně prezentací vyhodnotila pořadí soutěžících a 8 nejúspěšnějších jednotlivců nebo týmů bylo pozváno do celostátního finále soutěže, které proběhlo před odbornou komisí dne 15. dubna 2016 v prostorách FEL ČVUT v Praze.
Objektivně mohu říci, že šachové figurky pohybující se přízračně bez kontaktu člověka po políčkách šachovnice vzbudily mezi členy odborné poroty i ostatními soutěžícími a jejich pedagogy velký zájem. Dotazů na princip činnosti zařízení, jeho možnosti, využití a plány na vylepšení do budoucna byla celá řada.Členové komise neměli jednoduchou úlohu, co se týče rozhodování o konečném pořadí, neboť zajímavé a středoškolskou úroveň převyšující práce byly téměř všechny. Mezi ty nejzajímavější určitě patřilo průzkumné vozidlo s kamerou ovládané z webového prohlížeče libovolného mobilního zařízení, nízkofrekvenční zesilovač s korekcemi ovládaný dálkovým ovládáním nebo praktická studie programovacích metod pro vytváření bludiště a hledání cest v něm. Závěrečný verdikt poroty pasoval naše žáky na krásné bronzové 3. místo. Vzhledem k tomu, že soutěž měla celostátní charakter, je to více než vynikající výsledek.
Chtěl bych touto cestou ještě jednou poděkovat Václavu Míškovi, Davidu Truhláři, Ondřeji Tomanovi a Luboši Tůmovi za čas a za práci, kterou ve svém volném čase a nad rámec školních povinností věnovali na výrobu robotického šachového zařízení. Díky tomu se jim podařilo zviditelnit naší střední školu v republikovém měřítku.
Ing. Bohumír Kopecký