MENU

Gymnázium Jaroslava Vrchlického Klatovy : BIOLOGIE*&T&*

Výborné výsledky
Přední místa v celostátních hodnoceních středních škol, výborné výsledky studentů u státní maturity
Progresivní škola
Intenzivní zavádění tabletů a moderních technologií do výuky, výuka informatiky a volitelně i programování
Výuka cizích jazyků
Pestrost nabídky, mezinárodní jazykové zkoušky, zahraniční exkurze
Univerzálnost
Příprava na všechny typy vysokých škol, profilace studentů pomocí široké palety volitelných předmětů
Všestrannost
Bohaté kulturní a sportovní aktivity studentů, aktivní školní klub
Sport a tělesná výchova
Třída pro aktivní sportovce, kvalitní vnitřní a vnější sportoviště
Proč jít studovat na gymnázium

Instagram

#NaGympluJeFajn
Klatovy Šumava

Biologie*&T&*

Na klatovském gymnáziu studovalo mnoho význačných osobností, které se uplatnily jako odborníci v mnoha přírodovědných oborech. Byli to například lékaři Václav Rubeška, gynekolog a univerzitní profesor, Josef Thomayer, internista a univerzitní profesor, Jan Peťule, chirurg a vynálezce sprejového přístroje k léčbě popálenin, Jiří Valenta, bývalý děkan LF v Plzni a univerzitní profesor, Julius Komárek, zoolog, univerzitní profesor a člen korespondent ČSAV, Jan Roubal, entomolog, Eduard Formánek, botanik, Karel Vrba, mineralog, a další.

I v současné době odchází ze školy řada studentů na vysoké školy s přírodovědným zaměřením. Zanedlouho se s nimi setkáváme např. v lékařských ordinacích, někteří vyučují přírodní vědy na různých stupních škol včetně vysokých a z mnohých jsou renomovaní odborníci se speciálním zaměřením.

Z každého úspěšného studenta, máme radost, protože se domníváme, že jsme v něm v průběhu jeho středoškolského studia zaseli základní semínko zájmu o obor. Mnozí z nich se rádi vracejí do naší školy.

Povinná výuka biologie je různě dlouhá, podle typu vybraného studia. Nejdéle můžeme na studenty působit v osmiletém gymnáziu, a to od primy do septimy. V šestiletém gymnáziu absolvují studenti pět let povinné výuky a ve čtyřletém jsou to čtyři roky. Součástí povinného studia je botanika, zoologie, biologie člověka, ekologie,základy genetiky a evoluční biologie. Osmileté studium má ještě předřazen blok ekologické biologie zahrnující též poznatky z mineralogie, petrologie a geologie.

Pro ty, kteří se chtějí přírodovědnému studiu věnovat i na vysoké škole, je připraveno studium v podobě odborných seminářů. Nedílnou součástí výuky biologie jsou praktická cvičení, ve kterých je možno se blíže seznámit s přírodninami a zvládnout základní biologické techniky. Bohužel tato praktická činnost není součástí výuky biologie ve všech ročnících.

Spektrum znalostí studentů je dále rozšiřováno prostřednictvím časopisů s odborným zaměřením: Vesmír, Živa, Ochrana přírody, Věda, technika a my, aj. Odborná sdělení jsou zpracovávána jako referáty a seminární práce. Dalšími rozšiřujícími metodami studia se staly biologické a ekologické olympiády, v nichž formou soutěže získávají studenti nové poznatky a zároveň reprezentují školu na úrovni krajské i celostátní. V posledních letech byli nejúspěšnějšími tito žáci: Eva Štroblová, Stanislav Kocanda, Jindřiška Brůhová, Martina Šafránková, Kateřina Pantoflíčková a další.
Učitelé biologie se snaží svým studentům biologii nejen přiblížit a vést je k samostatnosti při studiu, ale také se dále ještě i jinak vzdělávat, a to návštěvou různých odborných kurzů a přednášek. Součástí širších aktivit učitelů je zpracování pětidílného cyklu skript z biologie, který je používán pro výuku biologie na řadě středních škol v republice.

Rozsáhlou publikační činností, založenou v posledních deseti letech na poznatcích z řady expedic v různých částech světa se může pochlubit náš kolega, biolog RNDr. Jiří Šlégl. Přímý kontakt s rozmanitými přírodními krajinami je předpokladem pro lepší pochopení všech přírodních zákonitostí. Poznatky takto nabyté jsou přenášeny na studenty a mají vzdělávací význam i pro ostatní učitele...