Gymnázium Jaroslava Vrchlického Klatovy : OHLÉDNUTÍ ZA KOMPLEXNÍ GEOGRAFICKOU EXKURZÍ CHORVATSKO 2017

Výborné výsledky
Přední místa v celostátních hodnoceních středních škol, výborné výsledky studentů u státní maturity
Progresivní škola
Intenzivní zavádění tabletů a moderních technologií do výuky, výuka informatiky a volitelně i programování
Výuka cizích jazyků
Pestrost nabídky, mezinárodní jazykové zkoušky, zahraniční exkurze
Univerzálnost
Příprava na všechny typy vysokých škol, profilace studentů pomocí široké palety volitelných předmětů
Všestrannost
Bohaté kulturní a sportovní aktivity studentů, aktivní školní klub
Sport a tělesná výchova
Třída pro aktivní sportovce, kvalitní vnitřní a vnější sportoviště
120 let Gymnázia Klatovy Proč jít studovat na gymnázium

Instagram

Gympl vážně i nevážně…
Klatovy Šumava

Ohlédnutí za komplexní geografickou exkurzí Chorvatsko 2017

V pátek 7. září jsme my, žáci druhých ročníků a sext, vyrazili na komplexní exkurzi do Chorvatska. Po noci strávené v patrovém autobusu jsme se v ranních hodinách vydali na prohlídku prvního chorvatského národního parku „Plitvická jezera“. V průběhu pěti hodin jsme mohli obdivovat nádhernou scenérii horních a dolních jezer, plavbu elektrolodí po největším z nich, jezeru „Kozjak“, a nakonec stanout pod největším vodopádem zde, „Velikim slapu“.

Do apartmánů hotelu Alba v obci Sveti Filip i Jakov jsme přijeli v odpoledních hodinách, a protože bylo hezké počasí, šli jsme se po dlouhé cestě osvěžit do vln Jadranu. Předpověď počasí na neděli však hlásila déšť, a tak došlo ke změně programu. Namísto tradiční návštěvy nedalekého Biogradu na Moru jsme se vydali do historického Zadaru, centra Severní Dalmácie. Zde jsme si prošli starý Zadar s četnými památkami a rovněž mohli zaslechnout podmanivé tóny mořských varhan na nábřeží. Kolem čtvrté hodiny se však přihnala bouřka se silným deštěm, a my se museli vrátit do apartmánů.

 

Na pondělí byl původně naplánován výlet lodí do národního parku Kornati, ale bouřka ani déšť neustaly, a tak došlo opět ke změně plánu. Bylo rozhodnuto, že se přesune páteční návštěva Splitu na pondělí. Naštěstí se ve Splitu počasí umoudřilo, takže jsme si prohlédli historickou část města s Diokleciánovým palácem. Stejně se po třech hodinách v druhém největším chorvatském městě rozpršelo, a tak jsme vyrazili autobusem od stadionu slavného Hajduku Split do našeho letoviska.

V úterý se už prodralo skrze mraky slunce, a tak byl dodržen původní plán a my jsme vyjeli do dalšího národního parku „Krka“. Po dvacetiminutové cestě lodí proti proudu stejnojmenné řeky jsme vystoupili a šli rovnou k malebnému vodopádu „Skradinski buk“, kde jsme se převlékli do plavek a půl hodiny jsme v jeho průzračných vodách dováděli. Pak už následovala prohlídka četných jezírek a rozvětvených ramen říčky, která protéká působivou vápencovou oblastí. Na zpáteční cestě jsme ještě zajeli do dalšího historického města Šibeniku.

Následujícího dne jsme se pro změnu vydali na náročný výstup v národním parku „Paklenica“. Vystoupali jsme úzkým kaňonem až ke krasové jeskyni „Manita peč“, kde jsme absolvovali její prohlídku s odborným výkladem v angličtině, takže jsme si ověřili, jak dobré máme jazykové znalosti.

 

Ve čtvrtek pro nás do našeho letoviska přijela ze Zadaru loď a my s ní vypluli na dlouhou cestu do národního parku „Kornati“. Je pravda, že se plavba docela vlekla, ale odměnou pro nás byl fishpiknik a koupání v nádherné zátoce na ostrůvku „Katina“. Někteří z nás vylezli na nejvyšší bod ostrůvku a obdivovali nádherné panoráma rozesetých kousků souše v moři kolem nás.

 

Pátek byl pro nás ve znamení odpočinku. Došli jsme do nedalekého Biogradu a po prohlídce města jsme obsadili část městské pláže. Celé odpoledne jsme se pak věnovali vodním hrám a adrenalinové zábavě na různých atrakcích. To už byl před námi poslední den.

V sobotu ráno jsme po snídani vyrazili na cestu domů. Z nádherného počasí jsme se vrátili skoro do sychravého podzimu. Ještě je dobré připomenout, že v Chorvatsku někteří z nás chodili ráno běhat nebo plavat do moře pod dozorem našich pedagogů. Po návratu z našich výjezdů byl vždy čas na to, abychom si zahráli beachvolejbal nebo si zaplavali a večer zbyla ještě chvíle na posezení s kytarou. Během sedmi dnů jsme opravdu viděli mnoho věcí: čtyři chorvatské národní parky, nádherná historická města Šibenik, Zadar a Split a zažili i spoustu hezkých chvil.

Fotogalerie zde