Výuka matematiky podstatně ovlivňuje rozvoj abstraktního a exaktního myšlení žáků, učí logickému usuzování, vede ke kázni ve vyjadřování, specifickým způsobem přispívá k formování volních rysů osobnosti (přesnost, vytrvalost, důslednost) a vytváří tak předpoklady pro porozumění a řešení praktických situací.
Organizace výukyMatematika je na nižším gymnáziu pojata jako základní kurz pro přípravu studia na středních školách, mnozí nadaní studenti si rozšiřují své znalosti v soutěžích a matematických hrách ( Matematická olympiáda , Klokan , Pythagoriáda , Genius logicus …).
Studium na vyšším gymnáziu probíhá v prvním ročníku stejně pro všechny studenty , ale již od druhého ročníku si mohou zájemci o tento předmět volit jeden matematický seminář .
Od třetího ročníku jsou semináře běžnou součástí rozvrhu a studenti se mohou matematice věnovat ve větším měřítku. Pokud ovšem již v této době student ví, že matematika nebude náplní jeho dalšího studia, absolvuje pouze základní kurz.
Ve čtvrtém ročníku je již nutné , aby studenti věděli zda budou matematiku potřebovat k přijímacím zkouškám na VŠ , zda budou z matematiky maturovat , nebo zda se tímto předmětem zabývat v budoucnu nebudou. Mohou si tedy zvolit matematické semináře nebo cvičení z matematiky podle zaměření budoucího studia. Výuka pak dává velmi dobré předpoklady nejen pro úspěšné složení přijímacích zkoušek na vysoké školy, ale i solidní základ pro budoucí vysokoškolské studium.
Úspěchy studentů
Dalšího odborného růstu naši studenti dosahují účastí v olympiádách a dalších soutěžích, kde pravidelně dosahují předních umístění v regionálních i celostátních kolech. V posledním desetiletí obsadili přední místa v krajském kole Matematické olympiády a postoupili do ústředního kola Jakub Klemsa (2009 a 2010), Michael Bílý (2010 a 2011), Jan Soukup (2012, 2014 a 2015) a Michal Převrátil (2016). Nejvýraznějšího úspěchu dosáhli Michael Bílý a Jan Soukup, kteří se probojovali do mezinárodního kola MO.
V posledních ročnících matematické olympiády byli nejúspěšnějšími řešiteli Tomáš Hurdzan, Jakub Kislinger a Kryštof Boura.
Možná jsou i tyto úspěchy příčinou toho, že na naší škole na rozdíl od většiny jiných gymnázií zájem o studium matematiky neupadá.
Přehled učiva matematiky v jednotlivých ročnících:
Nižší gymnázium
Prima: počítání s desetinnými čísly, zlomky, přirozená čísla, dělitelnost, osová a středová souměrnost, trojúhelník, tělesa.
Sekunda: hranoly, shodná zobrazení , Druhá mocnina a odmocnina , Pythagorova věta , poměr , trojčlenka , procenta , jednoduché úpravy výrazů , lineární rovnice a nerovnice.
Tercie: kruh, kružnice, válec, mocniny, odmocniny, výrazy, rovnice, nerovnice, soustavy, planimetrie, podobnost.
Kvarta: funkce, goniometrické funkce, tělesa výrazy, základy statistiky.
Vyšší gymnázium
Kvinta a 1. ročník: množiny, číselné obory, úpravy výrazů, výroková logika, rovnice a nerovnice, soustavy rovnic, planimetrie.
Sexta a 2. ročník: funkce ( jednotlivé typy), exponenciální, logaritmické a goniometrické rovnice, trigonometrie.
Seminář ve 2. ročníku: iracionální a parametrické nerovnice, planimetrie – složitější úlohy, exponenciální, logaritmické a goniometrické rovnice a nerovnice.
Septima a 3. ročník: stereometrie polohové a metrické úlohy, analytická geometrie v rovině, kuželosečky, posloupnosti a řady.
Seminář ve 3. ročníku:komplexní čísla, vektorová algebra, složitější stereometrie, analytická geometrie v prostoru.
Oktáva a 4. ročník: kombinatorika, pravděpodobnost, statistika, opakování středoškolské matematiky.
Seminář ve 4. ročníku: integrální a diferenciální počet.
Cvičení z matematiky: opakování veškeré látky k maturitě a přijímacím zkouškám.
Mezi soutěže s největší účastí patří MATEMATICKÁ OLYMPIÁDA , MATEMATICKÝ KLOKAN a Pythagoriáda.
- na nižším gymnáziu:
Odvárko, Kadleček: soubor učebnic pro 6.- 9. ročník
Běloun: Sbírka úloh pro ZŠ
Dytrych: Sbírka úloh z matematiky
Trejbal: Sbírka zajímavých úloh z matematiky
- na vyšším gymnáziu:
učebnice pro gymnázia z vydavatelství Prométheus
1. roč. – Základní poznatky z matematiky, Rovnice a nerovnice, Planimetrie, Sbírka úloh pro střední školy
2. roč. – Funkce (+ sbírka) , Goniometrie (+ sbírka)
3. roč. – Stereometrie, Analytická geometrie (+ sbírka), Posloupnosti a řady (+ sbírka)
4. roč. – Kombinatorika, pravděpodobnost a statistika
Doporučená literatura:
J. Petáková: Sbírka úloh
J. Polák : Přehled středoškolské matematiky, Sbírka úloh I a II