Gymnázium Jaroslava Vrchlického Klatovy : EXKURZE DO ŠPANĚLSKA – OROPESA DEL MAR, ŘÍJEN 2018

Cesta: Titulní stránka > Předměty > Španělština
Výborné výsledky
Přední místa v celostátních hodnoceních středních škol, výborné výsledky studentů u státní maturity
Progresivní škola
Intenzivní zavádění tabletů a moderních technologií do výuky, výuka informatiky a volitelně i programování
Výuka cizích jazyků
Pestrost nabídky, mezinárodní jazykové zkoušky, zahraniční exkurze
Univerzálnost
Příprava na všechny typy vysokých škol, profilace studentů pomocí široké palety volitelných předmětů
Všestrannost
Bohaté kulturní a sportovní aktivity studentů, aktivní školní klub
Sport a tělesná výchova
Třída pro aktivní sportovce, kvalitní vnitřní a vnější sportoviště
Proč jít studovat na gymnázium

Instagram

Gympl vážně i nevážně…
Klatovy Šumava

Exkurze do Španělska – Oropesa del Mar, říjen 2018

Ve dnech 12. – 20. 10. 2018 se uskutečnila exkurze do jedné ze sedmnácti autonomních oblastí Španělska Valencie, která byla určena nejen pro studenty španělského jazyka, ale i pro zájemce studující jiné cizí jazyky. V sobotu 13. 10. jsme v odpoledních hodinách přijeli do našeho cíle – letoviska Oropesy del Mar ležící na pobřeží Costa del Azahar (Pobřeží pomerančovníkového květu) v provincii Castellón. Nebo spíše Orpesy del Mar? Na tom v podstatě nezáleží, název letoviska je buď uváděn v kastilštině, oficiálním jazyku celého státu, nebo v katalánštině, druhém oficiálním jazyku oblasti Valencie.

V den příjezdu jsme se měli možnost zúčastnit mítních oslav (fiesta) na počest patronky města Panny Marie Trpělivé, které se konají každých prvních čtrnáct dní v říjnu. S těmito oslavami je spojeno večerní vystoupení v aréně s býky a v poslední den fiesty může být k vidění i běh býků ulicemi města.

V neděli jsme si prohlédli historickou část města Oropesy se zříceninou zdejšího hradu. Kromě toho jsme ochutnali i tradiční pokrm této oblasti paellu nebo horchatu, studený nápoj z hlíz šáchoru, na první pohled zaměnitelný s mlékem.

V pondělí a ve středu jsme navštívili Valencii, město vzdálené asi 90 kilometrů od Oropesy, kde jsme si prohlédli historickou část města, zavítali jsme na trh Mercado Central (Centrální tržiště), který nabízí čerstvé lokální potraviny, součástí komplexu jsou i restaurace, tapas bary nebo stánky se suvenýry. Hlavní dominantou moderní části Valencie je neodmyslitelně Město umění a věd, největší kulturní centrum v Evropě, které je dílem architekta Santiaga Calatravy. V tomto komplexu jsme navštívili Oceánografické muzeum a El Hemisférico, prostorové kino IMAX.

V úterý nás čekal výlet do skanzenu Mas dels Doblons, kde jsme si prošli pomerančové háje, dozvěděli jsme se, jak místní lidé zpracovávali olivový olej, ochutnali jsme výrobky ze zdejší farmy – pomerančovou marmeládu, olivovou pomazánku, med z pomerančovníkového květu,…

Ve čtvrtek jsme navštívili středověké město Peníscola, kde jsme si prohlédli část starého města a hrad ze 13. století, místo, jehož současnou podobu mu vdechlo templářské umění, ale zároveň se jednalo o sídlo vzdoropapeže Pedra Martíneze de Luny v období papežského schizmatu.

V pátek jsme se rozloučili s Oropesou a vydali se na zpáteční cestu, při které jsme navštívili hlavní město Katalánska Barcelonu.

Myslím, že tento poznávací zájezd do Španělska se vydařil. Poděkování patří především vyučujícím, kteří tuto akci zorganizovali.