Spolupráce s partnerskou školou ve Viechtachu zdařile pokračuje a v letošním školním roce se může pochlubit již druhou akcí. Společným jmenovatelem je voda, udržitelnost a obecně šetrné chování k naší planetě. Poprvé se žáci potkali již v březnu ve Viechtachu a v polovině dubna dorazila německá výprava na naši školu.
Program byl pestrý a nabídl pohled na vodu z nejrůznějších úhlů pohledu. V pondělí měli žáci možnost pozorovat, co vše ve vodě žije, i když to není viditelné pouhým okem, spočítat si, kolik vody člověk za den vyplýtvá, ale i se uvolnit při hudbě a tanci. V úterý proběhla exkurze do Plzně a plzeňského pivovaru, kde se voda přeměňuje v tekutý chléb. Středeční den byl věnován lehké turistice na Sušicku a návštěvě vodní elektrárny na Čeňkově pile, jejíž historie je nemálo pestrá a ukazuje, že důmyslné využití vody nebylo cizí ani našim předkům. Ve čtvrtek a pátek pak žáci dostali prostor k vlastní tvůrčí činnosti, když jejich úkolem bylo nějak uchopit a zpracovat některý z aspektů udržitelnosti. Tématy bylo třeba třídění odpadu, plýtvání jídlem, nadbytečné nakupování věcí, ale i další.
Kromě šíření povědomí o důležitých tématech týden přinesl i navazování kontaktů s vrstevníky z blízké ciziny, možnost vyzkoušet různé dovednosti a schopnosti mimo školní lavice a v neposlední řadě též zjištění, že rčení „jiný kraj, jiný mrav“ má stále něco do sebe.
Navzdory ne právě ideálnímu počasí (zejména ve středu jsme měli možnost vyzkoušet vodu na vlastní kůži takřka ve všech myslitelných podobách) se podařilo připravený program zdařile dovést do cíle a, doufejme, i ke spokojenosti všech zúčastněných.
(dk)